معرفی محصول

فرز سنگ بری چیست؟ +تفاوت فرز سنگ بری با فرز آهنگری + 5 فرز برتر هلدینگ ماهان تولز

تفاوت فرز سنگ بری با فرز آهنگری

صنایع سنگ ما به لوازم تازه، به روز و کاربردی نیاز دارد. این حقیقتی است که از چشم هیچ کدام از ما پوشیده نیست. اما خرید این تجهیزات مستلزم داشتن اطلاعات کافی است. در این مقاله شرکت ماهان تولز، تفاوت فرز سنگ بری با فرز آهنگری و مینی فرز را مورد برسی قرار دادیم. برای اطلاعات بیشتر درباره خرید این محصول نیز می‌توانید راهنمای خرید فرز سنگ بری را مطالعه کنید.

فرز سنگ بری چیست؟

سنگ یکی از گسترده‌ترین صنایع ایران به شمار می‌رود. افراد بسیاری در این صنعت مشغول به کار هستند که نیاز به تجهیزات خاص خود را دارند. فرز سنگ بری یکی از این لوازم است که با استفاده از انرژی الکتریکی کار می‌کند.

برش مواد مختلف با استفاده از فرز سنگ بری بسیار ساده می‌شود. با استفاده از این وسیله شما می‌توانید انواع فلز، آلومینیوم، بتن، آجر، سنگ فرش، چوب و… را برش دهید. از دیگر کاربردهای فرز سنگ بری سنباده زدن کنارهای این لوازم می‌باشد.
آنچه مشخص می‌کند فرز سنگ بری شما به چه کار می‌آید، صفحه سنگ فرز شماست. در ادامه لیستی از محبوب‌ترین صفحه سنگ‌های شرکت ماهان تولز را مشاهده می‌کنید.

تفاوت فرز سنگ بری با فرز آهنگری

فرز سنگ بری و آهنگری در واقع یک دستگاه با دو قدرت متفاوت هستند. این دو دستگاه آنقدر به یکدیگر نزدیک هستند که در زبان انگلیسی به هر دو آن‌ها (angle grinder) گفته می‌شود. با این حال این دو تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه تعدادی از آن‌ها را مورد برسی قرار می‌دهیم.

اصلی‌ترین تفاوت فرز سنگ بری و آهنگری در سرعت چرخش آن هاست. این مهم‌ترین تفاوت و شاخص‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. تفاوت به قدری زیاد است که سرعت آزاد فرز آهنگری حدود ۲ برابر فرز سنگ بری است. علت این تفاوت را باید در دنده‌های فرز جست و جو کرد. دنده‌های فرز سنگ بری درشت‌تر هستند.

از دیگر تفاوت‌های فرز آهنگری و سنگ بری می‌توان به تفاوت در صفحات آن‌ها اشاره کرد. به طور کلی صفحه فرز آهنگری نسبت به فرز سنگ بری قطر کمتری دارد.

به یاد داشته باشید که این تفاوت موجب می‌شود نتوانید از این دو دستگاه به جای یکدیگر استفاده کنید. در صورت وقوع، هم به شما و هم به دستگاه آسیب وارد می‌شود.

بهترین فرز سنگ بری

بهترین فرز سنگ بری برحسب اینکه برای چه کاری از آن استفاده می‌کنید متفاوت است. متریالی که می‌خواهید با این فرز برش دهید سهم بسیار بزرگی در انتخاب شما دارد.

اندازه دستگاه یکی از مهم‌ترین مواردی است که هنگام کار با فرز سنگ بری باید به آن توجه داشته باشید. به طور کلی سه رده اندازه برای دستگاه‌های فرز سنگ بری در نظر گرفته شده است. مینی فرز سنگ بری، فرز سنگ بری متوسط و فرز سنگ بری سنگین یا بزرگ این سه رده هستند.

دسته‌ها و نقاط اتکا در این دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که اگر به دنبال خرید یک دستگاه راحت با کاربری ساده هستید باید دستگاهی را انتخاب کنید که سه نقطه اتکا در دسته آن دیده شود. همچنین از روکش ضد گرد و غبار و لغزش برخوردار باشد. این روکش علاوه بر اینکه اجازه ورود گرد و غبار به داخل دستگاه را نمی‌دهد، موجب ساده‌تر شدن کنترل دستگاه می‌شود.

مینی فرز سنگ بری

مینی فرز سنگ بری برای کاربردهای خانگی و کارهای سبک تر صنعتی مناسب‌تر است. این سنگ فرزها در اندازه‌های مختلف طراحی و ارائه می‌شوند اما در حالت کلی وات و توان کمتری دارند. از سوی دیگر اندازه آن‌ها کوچکتر و سبکتر به نظر می‌رسد. همچنین صفحه برش این دستگاه‌ها کوچکتر است.

کاربرد فرز سنگ بری

1.    سنگ زنی و پرداخت فلز

هدف اصلی اختراع دستگاه سنگ فرز، برش و ساب زنی فلزات است. کافی است یک صفحه مناسب به دستگاه خود متصل کنید تا شاهد دوران سریع صفحه باشید. سپس فرز را به فلز نزدیک کنید تا با این دوران سریع فرز درخشان و ساب خورده تحویل بگیرید.

2.    برش سنگ

دستگاه‌های سنگ فرز می‌توانند برای برش نیز به کار گرفته شوند. در اکثر کارگاه‌های سنگ از این دستگاه به منظور برش سنگ استفاده می‌شود. البته به یاد داشته باشید صفحه‌‌ای که به منظور سنگ زنی استفاده می‌شود با صفحه برش تفاوت‌های کوچکی دارد.

به طور کلی صفحه برش‌هایی که نازک‌تر هستند برای برش به کار گرفته می‌شوند. هرچه دیسک برش ضخیم‌تر باشد، نیاز به برداشتن مواد بیشتری از مسیر خود دارد. از این رو کار بیشتر و نیاز به منابع بیشتری خواهید داشت. از سوی دیگر دیسک‌های نازک‌تر به معنی خطر شکستن بیشتر هستند. بنابراین باید مراقبت‌های بیشتری از آن‌ها صورت گیرد.

3.    تمیزکاری

هر کاری اگر تمیز انجام شود مشتری راضی‌تری خواهد داشت. کارگاه‌های سنگ نیز با آگاهی نسبت به این موضوع، با استفاده از صفحات خاص تمیزکاری سنگ، اقدام به برداشتن رنگ‌ها مواد باقی مانده اضافی روی سنگ می‌کنند. جنس صفحاتی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً از پلاستیک است.

4.    تیز کردن سایر ابزارها

به طور معمول از فرز آهنگری به منظور تیز کردن لوازم استفاده می‌شود. اما همانطور که اشاره کردیم در برخی کاربردهای کوچک می‌توان این دو را به جای یکدیگر مورد استفاده قرار داد. بسیاری از لوازم کوچک که نیاز به تیز شدن دارند را می‌توان با استفاده از این دستگاه و صفحه‌های آن تیز کرد.

نکته مهمی که هنگام استفاده از سنگ فرز برای تیز کردن تیغه‌ها باید در نظر داشته باشید، زاویه است. اگر زاویه خوبی به دستتان بدهید، می‌توانید تیغه‌های تیزتری داشته باشید. البته آهنگران کار کشته از این وسیله برای تیز کردن استفاده نمی‌کنند. چرا که نمی‌تواند لبه دقیق و منظمی در اختیار شما قرار دهد.

5.    ساب زنی ساختمانی

حشرات، باران و برف، اسیدها، ریزگردها و… همه و همه از جمله مواردی هستند که می‌توانند نمای بیرونی ساختمان‌ها را خراب کنند. با استفاده از دستگاه سنگ فرز می‌توان لایه نازکی از لایه بیرونی ساختمان‌ها را برداشت. با این کار زیبایی و جلوه به ساختمان باز می‌گردد.

اگر کمی دقت داشته باشید می‌توانید ریزه کاری‌های خاصی را نیز روی نمای بیرونی ساختمان ایجاد کنید. اما دقت داشته باشید این ابزار برای این کار ساخته نشده است. از این رو ممکن است چندان کاربردی نباشد.

سنگ فرز چیست؟ چرا باید از آن استفاده کرد؟ چه کسانی نیاز به استفاده از سنگ فرز دارند؟ اصلاً سنگ فرز با مینی فرز چه فرقی می‌کند؟ همه این سوالات را می‌توانید هم در این مقاله و هم در گفت و گو با کارشناسان ماهان تولز مشاهده کنید. کافی است سری به سایت، واتساپ یا اینستاگرام این مجموعه بزنید.

منبع: www.bobvila.com

اصلی ترین پرسش هایی که در این مقاله به آن ها پرداختیم!

فرز سنگ بری چیست؟

فرز سنگ دستگاهی است که برش مواد مختلف با استفاده از آن بسیار ساده می‌شود.

تفاوت فرز سنگ بری و آهنگری چیست؟

اصلی ترین تفاوت ها میان سنگ فرز و فرز آهنگری در توان آن هاست. با این حال در برخی قطعات همچون صفحه برش نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

فرز سنگ بری برای چه کاری استفاده می شود؟

ساب زنی ساختمان

برش سنگ

پرداخت فلز و سنگ

و….

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.