راهنمای خرید

از 0 تا 100 خرید بهترین دریل

راهنمای خرید دریل

دریل‌ها پای ثابت همه کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و حتی منازل هستند. برای هر کاربردی که تصور کنید لازم است دریل داشته باشید. از سوی دیگر می‌گویند هر کسی را بحر کاری ساخته اند. بنابراین استفاده از دریلی که برای سوراخ کردن جا صابونی مورد استفاده قرار می‌گیرد برای سوراخ کردن بتن عقلانی به نظر نمی‌رسد. اما این تنها یکی از نکاتی است که در راهنمای خرید دریل به آن اشاره می‌کنیم!

افرادی که دستی بر آتش دارند هم ممکن است بعضی مواقع اطلاعات کافی نداشته باشند. اصطلاحات موجود در اینترنت گاهی گیج کننده به نظر می‌رسند. حال آنکه بخواهید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید هم غوز بالای غوز است! پس تا انتها با ماهان تولز و مقاله راهنمای انتخاب دریل آن همراه باشید تا شما را از شر همه این‌ها راحت کنیم!

راهنمای خرید دریل ساده

پدر تمام دریل‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم؛ دریل ساده است. این دریل‌ها از ابتدا تا به امروز همراه ما هستند. اما با ورود فناوری‌های تولید و استفاده بیشتر، تغییراتی نیز داشته اند. از جمله ویژگی‌هایی که به این دریل‌ها افزوده شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت تنظیم سرعت
 • قابلیت تنظیم گشتاور
 • قابلیت تنظیم جهت چرخش
 • و…

این دریل‌ها برای کارخانه‌های بزرگ یا کارهای سنگین ساخته نشده اند. بلکه بهتر است از آن‌ها در منازل یا کارگاه‌های کوچک و ساده استفاده شود. چرا که سه نظام و مته به کار رفته در این دریل‌ها معمولاً در دو نوع آچارخور و خودکار دیده می‌شوند. اگر با مته و سه نظام آشنایی ندارید؛ نگران نباشید در ادامه اطلاعات بیشتری درباره این دو قطعه به شما ارائه خواهیم کرد.

دریل‌های ساده می‌توانند فلزات، چوب و پلاستیک‌ها را با ابعاد مختلف سوراخ کاری کنند. اما به یاد داشته باشید آن‌ها را ساده و معمولی طراحی کرده اند. بنابراین نباید انتظار داشت فلزات فشرده و چگال را سوراخ کاری کنند.

دریل‌های ساده توسط شرکت‌های مختلف تولید و به بازار ارائه شده اند. ماهان تولز نیز یکی از تولیدکنندگان ایرانی این نوع دریل است.

راهنمای خرید دریل شارژی

یکی از مشکلاتی که تا همین چند سال پیش دنیای تکنولوژی را درگیر خود کرده بود؛ سیم‌ها بودند. سیم‌ها قابلیت حرکت دستگاه‌های مختلف را کاهش می‌دهند. از این رو به زودی دستگاه‌هایی که سیم دارند از رده خارج می‌شوند. دریل‌های شارژی دریل‌هایی هستند که با اتصال یک باتری از کابل بی‌نیاز می‌شوند.

خرید باتری دریل یکی از ملزومات استفاده از این دریل‌ها است. با این حال نگران نباشید ماهان تولز آماده است تا این باتری‌ها را با چند ویژگی اضافه به شما عزیزان ارائه کند. یکی از اصلی‌ترین این ویژگی‌ها این است که باتری‌های دریل‌ها را می‌توان برای کاربردهای دیگر و دستگاه‌های مختلف به کار گرفت. با این حال بهتر است در انتخاب آن‌ها دقت کافی به خرج دهید. چرا که حتی اگر باتری و دریل از یک برند باشند؛ ممکن است سازگاری خوبی با یکدیگر نداشته باشند.

یکی از مهم‌ترین مزایایی که دریل‌های شارژی نسبت به دریل‌های سیمی دارند؛ قابلیت نگهداری ساده‌تر آن‌ها است. این دریل‌ها را می‌توان به سادگی در هر بخشی از کارگاه نصب و یا قرار داد.

باتری دریل شارژی را می‌توان در اندازه‌های ۶ تا ۲۸ ولت در بازار یافت. این عدد نشان دهنده قدرتی است که می‌توان به مته انتقال داد. از این رو در نظر داشته باشید که عدد کمتر به معنی قدرت مته کمتر است. با این حال محبوب‌ترین باتری‌های دریل شارژی که در راهنمای خرید دریل به آن‌ها می‌پردازیم؛ ۱۲، ۱۸ و ۲۴ ولت هستند.

منبع: https://au.rs-online.com/

چکشی

ظاهر دریل‌های چکشی با دریل‌های ساده متفاوت است. دسته‌‌ای که در قسمت جلوی این دریل‌ها قرار گرفته است باعث می‌شود بتوان ضربات آن‌ها را کنترل کرد. این دریل‌ها همانطور که از نام آن‌ها نمایان است؛ هنگام چرخش ضربات عمودی به سطح وارد می‌کنند.

به طور کلی ساز و کار این دریل‌ها به گونه‌‌ای طراحی شده که برای ساختمان سازی و یا برای سطوحی که ضخامت بیشتری دارند به کار گرفته شوند. اما اگر از خود پرسیده‌‌اید که چرا باید هنگام سوراخ کاری ضربه وارد کرد؟ ؛ باید گفت این ضربات می‌توانند روند سوراخ کاری سریعتر و ساده‌تری در اختیار شما قرار دهند.

این دریل‌ها نیز در برندهای مختلف در بازار ایران یافت می‌شوند. از بهترین برندهای توزیع کننده این دریل‌ها می‌توان به رونیکس اشاره کرد. اما ماهان تولز از بهترین تولید کنندگان این دسته از دریل‌ها در ایران می‌باشد.

از جمله مهم‌ترین نکاتی که باید در راهنمای خرید دریل چکشی به آن اشاره کنیم؛ دسته این دریل‌ها می‌باشد. در این نوع دریل معمولاً دسته‌‌ای به منظور کنترل ضربات در نظر گرفته می‌شود که اگر از کیفیت کافی برخوردار نباشد؛ می‌تواند به ارگونومی بدن شما آسیب برساند.

راهنمای خرید دریل بتن کن

دریل‌های بتن کن خوره کارهای سخت و طاقت فرسا هستند. این دریل‌ها برای سطوحی همچون بتن و یا مصالح سخت این چنینی طراحی شده اند. موتور قدرتمند و سه نظام خاصی که برای این دریل‌ها به کار گرفته شده است؛ آن‌ها را خاص می‌کند.

دریل‌های بتن کن در دو نوع صنعتی و نیمه صنعتی در خدمت شما هستند. مهم‌ترین تفاوتی هم که در نوع صنعتی و نیمه صنعتی این دریل‌ها دیده می‌شود؛ نوع سه نظام آن‌ها است. سه نظام دریل‌های نیمه صنعتی چهار شیار و دریل‌های صنعتی پنج شیار می‌باشد.

دریل‌های چکشی تخریب نیز نوع دیگری از دریل‌های چکشی هستند که برای کارهای سخت و سنگین طراحی شده اند. پر قدرت‌ترین، بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین انواع دریل‌های دستی، دریل‌های چکشی تخریب هستند. موتور قدرتمند، گشتاور زیاد و قابلیت جایگزینی برای تخریب از جمله ویژگی‌های این دریل هاست.

دریل چکش تخریب

دریل‌های چکش تخریب دریل‌هایی هستند که به منظور تخریب یک ساختمان یا بخشی از آن به کار گرفته می‌شوند. کاشی‌های آشپزخانه، دیوارها، سرامیک‌ها و هر چیزی که تصور کنید را می‌توان با استفاده از این دریل‌ها تخریب کرد.

اگر نیاز به راهنمای خرید دریل چکش تخریب دارید باید چند سوال پیش از خرید از خود بپرسید. اولین سوال این است که این دریل‌ها چگونه کار می‌کنند. نیروی این دریل‌ها برحسب ژول روی دستگاه‌ها نوشته شده است. مسلم است که ژول بیشتر به معنی نیروی بیشتر و متریال سخت‌تر است.

فناوری به کار گرفته شده در دریل‌های چکش تخریب تقریباً یکسان است. آنچه مهم است بدانید این است که این دریل‌ها سر چرخان ندارند. بلکه با اعمال نیروی جلو و عقب کار می‌کنند. از این رو قطعه‌‌ای به نام اسکنه در این دریل‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

چند نکته که بهتر است در نظر داشته باشید:

 1. دریل‌های چکش تخریب ارتعاش بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها دارند.
 2. برخی مدل‌ها دارای فناوری‌هایی هستند که ارتعاش دست را کاهش می‌دهند.
 3. اکثر مدل‌ها دارای تنظیمات اسکنه هستند. تعداد تنظیمات از ۶ تا ۱۵ نوع متفاوت است.

این دریل‌ها نیاز به لوازم جانبی زیادی دارند. اسکنه‌های متنوعی دارند که برای هر کاربرد ظاهر متفاوتی دارند

دریل نمونه بردار

این دریل‌ها کاربرد صنعتی چندانی ندارند اما برای آزمایشگاه‌ها به کار گرفته می‌شوند. هدف از تولید این نوع دریل‌ها ایجاد سوراخ‌های بزرگ و برداشتن نمونه از عمق می‌باشد. نکته مهم درباره این دریل‌ها این است که سه نظام آن‌ها به طور کامل با دیگر دریل‌ها متفاوت است.

دریل ستونی

یکی دیگر از دریل‌هایی که می‌توان در مراکز صنعتی و نیمه صنعتی یافت؛ دریل ستونی است. این دریل به لطف دقت بالایی که دارد می‌تواند عملیات سوراخکاری روی سطوح مختلف را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهد. بازه حرکتی محدود و ظاهر عمودی این دریل است که مانع انحراف شده دقت را افزایش می‌دهد.

کدام دریل مناسب من است؟

اولین نکته‌ای که در راهنمای خرید دریل به طور تخصصی به آن اشاره می‌کنیم؛ کاربردی است که مدنظر دارید. مسلم است که نمی‌توان از یک کودک سه ساله انتظار دانشگاه رفتن داشت. درباره دریل‌ها و دیگر دستگاه‌های صنعتی و غیر صنعتی نیز همین مورد را باید در نظر داشت.

برند یکی از مواردی است که هنگام خرید دریل شارژی یا سیمی از اهمیت بالایی برخوردار است. در بازار ایران برندهای متفاوتی فعالیت می‌کنند که عمدتاً محصولات چینی به بازار ارائه می‌کنند. اما ماهان تولز یکی از شرکت‌های تولید کننده داخلی است که به ارائه بهترین محصولات با بهترین کیفیت پرداخته است.

دریلی که انتخاب می‌کنید باید با ارگونومی بدن شما سازگار باشد. از این رو بهتر است محصولی را خریداری کنید که متناسب فرم دستان شما باشد. البته دریل یکی از محصولاتی است که با اکثر ارگونومی‌ها سازگار است؛ اما اگر دریل‌های ضربه‌‌ای خریداری می‌کنید؛ بهتر است دریل‌هایی خریداری کنید که دسته اضافه داشته باشند.

انتخاب کنید چه نوع دریلی نیاز دارید. آیا بهتر است به جای یک دریل برقی پر قدرت از یک دریل شارژی ساده استفاده کنید؟ شاید هم نیاز به دریلی برای کارخانه خود دارید. برای کارخانه‌ها و مراکز بزرگ بهتر است از دریلی استفاده کنید که توان بالایی داشته باشد. بنابراین دریل برقی برای این مکان‌ها مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

وزن دریل‌ها نیز دارای اهمیت است. دریل‌های شارژی به دلیل باتری اضافه‌تری که دارند کمی سنگین‌تر هستند. با این حال وزن مدل‌ها با یکدیگر متفاوت است. شما عزیزان می‌توانید با کارشناسان ماهان تولز تماس بگیرید تا بهترین مدل متناسب خود را خریداری کنید.

نکات مهم انتخاب دریل

اگر راهنمای خرید دریل دارای این نکات نباشد؛ ناقص است. نکاتی که می‌تواند بهترین دریل‌ها را به شما معرفی کنند.

سه نظام و اندازه مناسب آن

سه نظام در دریل‌ها مهم‌ترین قطعه به شمار می‌رود. به طور کلی می‌توان گفت سه نظام قطعه‌‌ای است که مته دریل روی آن بسته می‌شود. در واقع این سه نظام است که می‌تواند تعیین کننده کیفیت محصول شما باشد. بنابراین بهتر است سه نظام با اندازه مناسب کار شما خریداری کنید.

سه نظام‌ها معمولاً در اندازه‌های ۶. ۵، ۱۰ و ۱۳ میلی متر تولید و به بازار ارائه می‌شوند. این اعداد را می‌توان روی خود قطعه مشاهده کرد. اینچ و میلی متر دو واحد اصلی اندازه گیری این محصول می‌باشد. به یاد داشته باشید که این اعداد به معنی حداکثر قطر مته‌‌ای است که می‌توان روی دریل بست. برای مثال برای سه نظام ۱۰ می‌توان از مته‌های قطر کمتر از ۱۰ استفاده کرد.

سه نظام‌ها معمولاً دارای دو نوع آچار خور و خودکار تولید می‌شوند. مهم‌ترین تفاوت این دو نوع آچار نحوه بسته شدن مته روی آن‌ها می‌باشد. در سه نظام‌های آچاری برای بسته مته نیاز به نوعی آچار خاص دارید که در اغلب موارد همراه دریل به فروش می‌رسد. اما سه نظام خودکار این دردسرها را ندارد. با این حال طبق گفته حرفه‌‌ای‌ها گیرایی و محکم شدن مته در سه نظام‌های آچاری بهتر قوی‌تر صورت می‌گیرد.

با تمام این تفاسیر می‌توان گفت سه نظام ۱۰ و کمتر مناسب کاربردهای خانگی هستند. صد البته که سه نظام‌های اتوماتیک برای کاربردهای خانگی بهتر است. اما در صورتی که برای کارگاه یا کارخانه خریداری می‌کنید؛ مسلم است که باید به دنبال سه نظام ۱۳ میلی متری نوع آچاری باشید.

قدرت و قابلیت چکشی

آنچه حتی نگفته هم پیداست این است که دریل‌های خانگی نیاز به قدرت فوق العاده ندارند. در حالی که دریل‌های کارخانه‌‌ای باید قدرت و قابلیت چکشی بالایی داشته باشند. اما خبر خوب اینکه قدرت دریل‌ها را با واحدهای ولت و ولتاژ بیان می‌کنند که روی دستگاه‌ها ذکر می‌شود. عدد بالاتر به معنی قدرت بیشتر است. بنابراین طبیعی است که هزینه بیشتری در بر داشته باشد.

قابلیت چکشی که برخی از دریل‌ها آن را ارائه می‌کنند؛ می‌تواند سوراخکاری بیشتری را به کمک ضربات پر سرعت و قدرتمند فراهم کند. دریل‌هایی که این قابلیت را دارند ضربات سریع و پشت سرهم به متریال شما وارد می‌کنند تا عملیات سوراخکاری سریعتر و ساده‌تر صورت گیرد.

به طور کلی سطوح نسبتاً سخت بهتر است از دریل‌هایی استفاده شود که قابلیت چکشی خوبی دارند. از جمله این سطوح می‌توان به دیوارهای گچی، سطوح بتنی، سمانی و صفحات فلزی آهنی اشاره کرد.

راهنمای خرید دریل با اینکه همه چیز را درباره این محصول بیان کرده؛ حرف‌های نگفته زیادی درون خود دارد. اما اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید یا تصمیم گرفته‌‌اید یکی از این دریل‌ها را خریداری کنید؛ می‌توانید با کارشناسان ما در پیامرسان واتساپ یا اینستاگرام ارتباط بگیرید. ماهان تولز آماده ارائه بهترین خدمات در کمترین زمان ممکن است!

گوشه ای سوالاتی که این مقاله به آن پاسخ داده است!

چه مواردی در انتخاب دریل مهم هستند؟

 • سه نظام دریل
 • قدرت دریل
 • قابلیت چکشی
 • منبع تغذیه
 • برند و مدل

انواع دریل کدام اند؟

 • دریل ساده
 • دریل چکش تخریب
 • دریل بتن کن
 • دریل ستونی
 • دریل نمونه برداری
 • دریل شارژی

چطور بفهمیم کدام دریل مناسب ماست؟

در ابتدا آنچه از دریل انتظار دارید را مشخص کنید. سپس به سراغ برسی انواع دریل ماهان تولز بروید. در نهایت به برسی ویژگی هایی همجون وزن، قیمت، توان و… بپردازید. در این مسیر از کارشناسان ماهان نیز می توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.